بازیــهای جام ملتـهای آفریقـا

 
 • 23 تير ساعت 20:30
  سنگال 1
  تونس 0
 • 23 تير ساعت 23:30
  الجزایر 2
  نیجریه 1
 • 26 تير ساعت 23:30
  تونس
  نیجریه
 • 28 تير ساعت 23:30
  سنگال
  الجزایر
 
به بهانه صحبت های مدافع شماره 9 چلسی؛ مروری بر عجیب ترین شماره های دنیای فوتبال
خالد بولهروز یک فصل کامل را با شماره 9 چلسی پشت سر گذاشت.

به گزارش وبسایت نود، خالد بولهروز در آگوست 2006 با انتقالی 8.5 میلیون پوندی از هامبورگ به چلسی پیوست و شاید هیچ چیز به اندازه شماره پیراهن او نتوانست هواداران چلسی را متعجب کند. 

بولهروز که در دو فصل حضور خود در چلسی (فصل دوم را به صورت قرضی در سویا گذراند) پیراهن شماره 9 را به تن می‌کرد، اکنون در گفت و گویی با فاکس اسپورت، پرده از راز شماره پیراهن خود برداشته است. 

بولهروز در این باره می‌گوید: من در آخرین لحظات به چلسی پیوستم و در آن زمان، بازی های لیگ برتر آغاز شده بود. تنها دو روز به بازی بعدی با میدلزبورو مانده بود و یک روز پیش از مسابقه، مجوز حضور در میدان را کسب کردم. باید یک شماره انتخاب می‌کردم و مسئول این امر در چلسی کار خود در شمردن شماره های باقی مانده را با عدد 9 آغاز کرد. 

او سپس به اعداد 45 و 47 رسید و با خود گفتم، من که قرار نیست با این شماره ها به میدان روم. برای همین هم شماره 9 را می‌پوشم. از طرفی آرزوی من، این بود که در تیمی بزرگ به عنوان یک مهاجم ایفای نقش کنم و با پوشیدن این شماره می‌توانستم به آرزویم برسم. در روز مسابقه، در هتل ژوزه مورینیو که به نظر گیج شده بود از من درباره چرایی این انتخاب پرسید و من هم گفتم نمی‌خواستم با شماره های بالایی نظیر 45 و 49 بازی کنم. 

مورینیو به سرعت پاسخ داد: ولی شماره 2 نیز موجود بود! در این لحظه بود که احساس کردم مسئول تقسیم شماره پیراهن ها با من برای برآورده کردن آرزویم کمال همکاری را داشته و عمدا، در دسترس بودن شماره 2 را از خاطر برده است!

مدافعی با شماره عجیب تر

در همان فصلی که بولهروز با شماره 9 چلسی در مسابقات حضور می‌یافت، ویلیام گالاس نیز با شماره ای به همین اندازه عجیب برای آرسنال به میدان می‌رفت. گالاس در تابستان 2006 و در شرایطی از چلسی به آرسنال پیوست که دنیس برگ کمپ، اسطوره شماره 10 آرسنال به تازگی از دنیای فوتبال خداحافظی کرده بود. شماره ستاره هلندی آرسنال اما در بین تمامی بازیکنان، سهم ویلیام گالاس می‌شد.

آرسن ونگر در توضیح تصمیم خود در این خصوص گفت: شماره 3 برای گالاس ناراحت بود و بقیه شماره ها نیز اشغال شده بود. در ابتدا اصلا دوست نداشتم که پیراهن دنیس را به بازیکن دیگری، به خصوص یک مدافع بدهم، اما در پایان به این نتیجه رسیدم که این شماره اگر به یک مدافع برسد، بهتر است، چرا که اگر یک بازیکن تهاجمی این پیراهن را به تن کند، آن گاه اسیر مقایسه های بی پایان با دنیس خواهد شد.

شماره براساس حروف الفبا

در جام های جهانی 1974 تا 1986، معمولا شماره های پیراهن بازیکنان تیم ملی آرژانتین براساس حروف الفبا انتخاب می‌شد. بر این اساس اوبالدو فیلول، دروازه آلبی سلسته به شماره 5 در جام جهانی 1978 و  7 در جام جهانی 1982 رسید و در سه جام جهانی، پیراهن شماره یک سهم بازیکنان تهاجمی آرژانتین می‌شد: نوربرتو آلونسو در جام جهانی 1978، اوسوالدو آردیلس (شماره 2 در 78) در جام جهانی 1982 و سرخیو آلمیرون در جام جهانی 1986.

البته این شماره گذاری استثناهایی هم داشت؛ دیگو مارادونا براساس حروف الفبا باید در جام جهانی 1982 پیراهن شماره 13 را به تن می‌کرد اما با تصمیم سزار لوئیس منوتی، برای آن که نحسی این شماره دامن مارادونا را نگیرد، او به شماره 10 رسید و شماره 13 را خولیو اولارتیکوچه‌آ به تن کرد. 

لیزارازو و بدعتی تازه

بیزنته لیزارازو که در تابستان 2004 و بعد از گذراندن 7 سال پرافتخار، بایرن مونیخ را به مقصد مارسی ترک کرده بود، نتوانست بیشتر از 6 ماه دوری از بایرن را تحمل کند و در ژانویه 2005 دوباره به مونیخ بازگشت. با این حال او در بازگشت تصمیم گرفت تا با انتخاب پیراهن شماره 69، در میادین حاضر شود. 

بعد از به وجود آمدن بحث های مختلف، لیزارازو خود درباره این تصمیم توضیح داد و پوشیدن آن پیراهن را به دلیل معانی خوش شانسی آن عنوان کرد. لیزارازو متولد سال 1969 بود، 169 سانتی متر قامت داشت و وزن او نیز 69 کیلوگرم بود. اکنون کاملا می‌توان دلیل او برای پوشیدن این پیراهن را درک کرد!

این اقدام (پوشیدن پیراهن براساس سال تولد) بعدها به یک روند متداول در دنیای فوتبال و به خصوص در سری آ تبدیل شد. سه خرید باشگاه میلان در تابستان 2008، با چنین منطقی شماره پیراهن های خود را انتخاب کردند. رونالدینیو زمانی به میلان آمد که شماره 10 در اختیار کلارنس سیدورف، یکی از بزرگان روسونری بود. آدریانو گالیانی نیز عنوان کرد ما هرگز از بازیکنی نخواستیم تا شماره پیراهن خود را تغییر دهد و در این مورد نیز درخواستی از سیدورف نخواهیم داشت. رونالدینیو نیز با رجوع به سال تولد خود شماره 80 را پوشید.

آندری شوچنکو در سال 2006 در شرایطی میلان را به مقصد چلسی ترک کرد که سال ها با پیراهن شماره 7 این تیم به کابوس رقبای داخلی و اروپایی روسونری تبدیل شده بود. با این حال، وقتی او بعد از دو سال کابوس وار تصمیم گرفت لندن را به شکل قرضی به مقصد باشگاه سابقش ترک کند، شماره سابق خود را بر تن آلکساندر پاتو می‌دید، به همین دلیل او هم با انتخاب سال تولد خود، شماره 76 را پوشید.

متیو فلامینی، هافبک فرانسوی آرسنال هم که در آخرین فصل حضور در لندن با شماره 16 به میدان رفته بود، برای بازی در میلان سال تولد خود را انتخاب کرد و با پیراهن شماره 84 به میدان رفت. به تازگی نیز جیان‌لوییجی بوفون در بازگشت به یوونتوس، تصمیم گرفته با پیراهن شماره 77 در میادین حضور یابد.

شماره یک هایی که دروازه بان نبودند

ادگار داویدز، ستاره سابق فوتبال هلند، فاتح لیگ قهرمانان اروپا به همراه آژاکس و بازیکنی که در سری آ پیراهن هر سه تیم میلان، اینتر و یوونتوس را به تن کرده بود، در سال 2012 و بیش از دو سال بعد از انجام آخرین بازی حرفه ای خود برای کریستال پالاس، به عنوان مربی-بازیکن تیم بارنت در لیگ دو (سطح چهارم فوتبال انگلستان) منصوب شد. هر 5 بازی نخست او با دریافت کارت (زرد و یا قرمز) همراه بود. تیم او در پایان فصل 13-2012 از آخرین سطح لیگ سراسری فوتبال انگلستان سقوط کرد و به لیگ محلی رفت.

در ادامه روزهای عجیب داویدز در انگلستان، او تصمیم گرفت برای فصل 14-2013 پیراهن شماره یک را از گراهام استاک (دروازه بان تیمش) گرفته و خود آن را به تن کند. او گفت می‌خواهم با این کار روندی تازه را آغاز کنم. 

البته داویدز احتمالا این را نمی‌دانسته که پیش از او بازیکنان آتفیلد (غیردروازه بان) دیگری نیز شماره یک را برای پوشیدن برگزیده بودند. پانتلیس کافس (المپیاکوس و آاک آتن)، استوارت بالمر (چارلتون، دهه 1990)، سیمون ووکچویچ (پارتیزان بلگراد، 05-2004)، دانیل پانچو (بشیکتاش، 06-2005) و دیگو سوزا (اتلتیکو مینیرو، 2010) مشهورترین نمونه های این داستان هستند.

آن به اضافه تاریخی!

بعد از گذراندن 5 فصل و به ثمر رساندن 77 گل در لالیگا، ایوان زامورانو در سال 1996 از رئال مادرید به اینترمیلان پیوست و پیراهن شماره 9 این باشگاه را به تن کرد. یک سال بعد و با ورود رونالدو نیز زامورانو شماره اش را از دست نداد و رونالدو با شماره 10 در میادین ظاهر می‌شد اما در سال 1998، داستان شکل کاملا متفاوتی را به خود گرفت.

اینترمیلان در این سال روبرتو باجو را به خدمت گرفت و هیچ چاره ای به جز دادن پیراهن شماره 10 به اسطوره سابق خود نداشت. رونالدو نیز که در نخستین فصل حضور در اینتر روزهای درخشانی را سپری کرده بود (با به ثمر رساندن 25 گل در 32 بازی سری آ) مزد خود را با گرفتن پیراهن شماره 9 گرفت. در این شرایط زامورانو در وضعیتی بلاتکلیف قرار گرفت اما با یک تصمیم غریب، این بلاتکلیفی را به سرعت حل کرد. 

زامورانو شماره 18 را برای خود انتخاب کرد و میان این دو عدد، یک علامت + هم گذاشت و در ذهن خود، مهاجم شماره 9 اینترمیلان باقی ماند. زامورانو تا سال 2001 با همین شماره به کار خود در اینترمیلان ادامه داد و در نهایت به کلاب آمریکای مکزیک رفت.

مورد زامورانو قطعا مشهورترین نمونه استفاده از یک علامت به اضافه در دنیای فوتبال بوده اما تنها نمونه نیست. خوان پابلو سورین مدافع سابق بارسلونا و پاریسن‌ژرمن که در جام جهانی 2002 و کوپا آمریکا 1999 و 2004 با پیراهن شماره 3 برای تیم ملی آرژانتین به میدان رفته بود، در نوامبر 2004 در شرایطی به ویارئال پیوست که پیراهن شماره 3 در اختیار هموطنش، رودولفو آروابارنا بود. او نیز تصمیم گرفت تا پیراهن شماره 12 را با یک علامت + در بین دو عدد انتخاب کند. البته سورین به شکلی کاملا محدود از این علامت در پیراهن خود استفاده کرد و پس از مدتی، با همان شماره 12 عادی برای ویارئال به میدان رفت. 

وقتی شماره پیراهن یک شبه دو برابر می‌شود!

نیکلاس بندتنر، مهاجم دانمارکی شماره 26 آرسنال در آخرین لحظات پیش از آغاز فصل 10-2009 تصمیم گرفت شماره خود را از 26 به 52 تغییر دهد. این در شرایطی بود که بسیاری از هواداران توپچی ها پیراهن شماره 26 او را تهیه کرده بودند و از این اقدام بندتنر خشمگین شده بودند. بندتنر نیز با توضیح آن که این عدد برای او بسیار خاص است، اعلام آمادگی کرد که خسارت هواداران را بپردازد.

البته داستان دیگری نیز پشت این تغییر شماره ناگهانی وجود دارد. بندتنر که در فصل 09-2008 و در تمامی رقابت ها موفق شده بود 14 گل برای آرسنال به ثمر برساند (بهترین فصل او) به این فکر افتاد که می‌تواند با دو برابر کردن شماره پیراهن خود، تعداد گل های خود را هم دو برابر کند! بندتنر در فصل بعد به جای 28 گل، تنها 12 گل برای آرسنال به ثمر رساند و در حقیقت، روندی نزولی را آغاز کرد که در نهایت منجر به خروج او از آرسنال شد. 

نمونه های خاص دیگر

دیگر دیدن پیراهن شماره 3 بر تن آساموا ژیان، گلزن غنایی تعجب آور نیست. او با همین شماره در 3 جام جهانی به میدان رفته و اکنون نیز در کایسری اسپور، همین شماره را می‌پوشد. روجریو سنی، دروازه بان گلزن سائوپائولو نیز در سال های 2007 تا 2015 با شماره یک اما به شکلی نامتعارف در میدان ظاهر می‌شد. در حقیقت پیراهن شماره یک او، دو رقمی و به صورت 01 بود.

ویتور بایا که بعد از دو سال و نیم حضور در بارسلونا، در ژانویه 1999 به پورتو بازگشته بود، با اشغال بودن پیراهن شماره یک مواجه شد و تصمیم گرفت شماره 99 را انتخاب کند. او 5 سال بعد با همین شماره در فینال لیگ قهرمانان اروپا 2004 از دروازه پورتو در برابر موناکو حفاظت کرد و به نخستین بازیکنی تبدیل شد که در یک فینال اروپایی، چنین شماره ای را به تن دارد.

گیرمو اوچوا، دروازه بان تیم ملی مکزیک و یکی از ستارگان جام جهانی 2014، در سال 2017 به استاندارد لیژ بلژیک پیوست و پیراهن شماره 8 را به تن کرد. علت انتخاب این پیراهن، نزدیکی تلفظ عدد 8 در زبان اسپانیایی به نام اوچوا بود. (در زبان اسپانیایی، عدد 8 را "اوچو" می‌گویند) او اکنون پیراهن شماره 13 این باشگاه را به تن می‌کند.

7712

روزنامه های داحلی

استقلال - 9 آبان 1397

برنامـه پخـش تلوزیـونی

چهارشنبه 26 تیر
 
تونس - نیجریه
۲۳:۳۰
رده‌بندی جام ملت‌های آفریقا
پنجشنبه 27 تیر
 
آرسنال - بایرن مونیخ
۰۷:۳۰
جام بین المللی قهرمانان
جمعه 28 تیر
 
سنگال - الجزایر
۲۳:۳۰
فینال جام ملت های آفریقا

اخبـار ورزشـی

 • همه
 • داخلی
 • خارجی
 • سایر ورزشها

لیگ ایران

هیچ بازی برای نمایش وجود ندارد
#تيمبازيتفاضلامتياز
1استقلال000
2ذوب آهن000
3فولاد000
4ماشین سازی000
5مسجدسلیمان000
6نساجی000
7پدیده000
8پارس جنوبی000
9پیکان000
10پرسپولیس000
11سایپا000
12صنعت نفت000
13سپاهان000
14سپیدرود رشت000
15تراکتورسازی000
16استقلال خوزستان00-6

لیگهای اروپایی

بازیهای هفته 38
شنبه, 28 ارديبهشت 1398
لوانته2-2اتلتیکومادرید15:30
اسپانیول0-2رئال سوسیداد18:45
ختافه2-2ویارئال18:45
سویا0-2اتلتیک بیلبائو18:45
وایادولید2-0والنسیا18:45
آلاوز1-2خیرونا23:15
سلتاویگو2-2رایو وایکانو23:15
اوئسکا1-2لگانس23:15
یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398
رئال مادرید2-0رئال بتیس14:30
ایبار2-2بارسلونا18:45
#تيمبازيتفاضلامتياز
1بارسلونا385487
2اتلتیکومادرید382676
3رئال مادرید381768
4والنسیا381661
5سویا381559
6ختافه381359
7اسپانیول38-253
8اتلتیک بیلبائو38-453
9رئال سوسیداد38-150
10رئال بتیس38-850
11آلاوز38-1150
12ایبار38-447
13لگانس38-645
14ویارئال38-344
15لوانته38-744
16سلتاویگو38-941
17وایادولید38-1941
18خیرونا38-1637
19اوئسکا38-2233
20رایو وایکانو38-2932

لیگ قهرمانان آسیا و اروپا

یک هشتم نهایی
سه شنبه, 28 خرداد 1398
کاشیما انتلرز0-1سانفرسه ژاپن14:30
گوانجو اورگرند1-2شاندونگ لیوننگ16:30
چهارشنبه, 29 خرداد 1398
اوراوا2-1اولسان هیوندای15:00
شانگهای SIPG1-1جونبوک موتورز16:30
دوشنبه, 14 مرداد 1398
النصر عربستان-الوحده امارات-:-
الاتحاد عربستان-ذوب آهن-:-
سه شنبه, 15 مرداد 1398
الدحیل-السد قطر-:-
الاهلی عربستان-الهلال عربستان-:-
سه شنبه, 04 تیر 1398
سانفرسه ژاپن2-3کاشیما انتلرز14:30
شاندونگ لیوننگ6-5گوانجو اورگرند16:00
چهارشنبه, 05 تیر 1398
جونبوک موتورز-شانگهای SIPG14:30
اولسان هیوندای-اوراوا15:30
دوشنبه, 21 مرداد 1398
الوحده امارات-النصر عربستان-:-
ذوب آهن-الاتحاد عربستان-:-
سه شنبه, 22 مرداد 1398
السد قطر-الدحیل-:-
الهلال عربستان-الاهلی عربستان-:-

جام ملتـهای آفریقا و کوپا امریکا

یک چهارم نهایی
چهارشنبه, 19 تیر 1398
سنگال0-1بنین20:30
نیجریه1-2افریقای جنوبی23:30
پنج شنبه, 20 تیر 1398
ساحل عاج4-3الجزایر20:30
ماداگاسکار3-0تونس23:30

لیگـــها